Forum virtualnega letalstva Slovenije

Klub virtualnega letalstva Slovenije
Danes je 24 Apr 2024, 03:50

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]




Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 7 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: ILS, NDB, GPS-US approach
OdgovorObjavljeno: 05 Apr 2004, 00:59 
Odsoten

Pridružen: 29 Mar 2004, 22:03
Prispevkov: 3
Lep pozdrav!!Zanima me, ali je kje opisan celoten potek ILS in drugih approach (najbolj me zanima ILS) - predvsem mislim na sam approach oz. izpeljava pristanka (najboljše bi bilo v Slovenščini, lahko pa bi bilo tudi Angleško)!!!!
Hvala za pomoč!!!!


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 05 Apr 2004, 20:53 
Odsoten

Pridružen: 16 Jul 2003, 13:12
Prispevkov: 936
Kraj: Medvode
No, tukile nam Scandinavian VA razlaga o ILS approachih:
http://www.scandva.org/ops/proc/ils_approach.htm

Za GPS approach nism sigurn, pri NDB pa maš dve opciji. Lahko uporabljaš dva NDB oddajnika v liniji steze, katera potem loviš, da se pomikaš v smeri obeh in v smeri steze. Mogoče mal čudn razložen...
Oba ta approacha, NDB, GPS in pol tudi VOR sta non-precision, kar nam pove, da ni zagotovljeno, da pridemo na stezo le po instrumentih, moramo imet vizuelni kontakt s tlemi. Pri VOR maš DME, če je letališče opremljeno z njim, kar ti pomaga pri tem, da določaš svojo oddaljenost od tal po instrumentih in z uporabo QNH in QFE. NDB nima funkcije DME, ki bi prikazovala oddaljenost od oddajnika, ergo, je to še bolj non-precision approach od VOR. Omenimo še, da je ILS le VOR/DME, ki ima dodan še en oddajnik za glide slope, po žarku katerega se spuščamo.
Upam, da pomaga, če pa še bolj zmede, potem pa se opravičujem. Za konec še, da je ILS approach stvar, katera potrebuje veliko vaje in vaje. Jest mam npr. po 5 letih simanja včasih še probleme. Sicer pa se lahko tuki razpiše predvsem dr. Rajko :wink: , ki je naš expert za instrumentalno letenje.

_________________
Tlačan v odhodu


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 05 Apr 2004, 22:32 
Odsoten
Administrator
Uporabniški avatar

Pridružen: 16 Mar 2003, 15:56
Prispevkov: 3956
Kraj: Cerklje na Gorenjskem, Slovenija
savski napisal/-a:
Oba ta approacha, NDB, GPS in pol tudi VOR sta non-precision, kar nam pove, da ni zagotovljeno, da pridemo na stezo le po instrumentih, moramo imet vizuelni kontakt s tlemi.

Krištof,
sicer nisem pilot ampak ne bi se strinjal s tem. Vsekakor je fajn, da maš stik s tlemi, rabiš ga pa ne. Če malo prepišem iz ene znane knjige gre nekako takole:
Citiram:
Osnovnu razliku izmedju preciznog i nepreciznog instrumentalnog prilaženja diktira putanja završnog prilaza: da li je neprekidno obezbedjena putom poniranja ili ne. Kod nepreciznih prilaženja (koja možete da osmotrite na nekoliko prilaznih karata) to, očigledno, nije slučaj. Za sva neprecizna prilaženja (ne računajući i vizuelno, koje je van našeg razmatranja), obavezno je merenje vremena proteklog od tačke završnog do tačke neuspelog prilaza i održavanje proračunate vertikalen brzine (rate of descent).
U prilazu po radiogoniometru (VHF/DF approach, primer Bristol VHF/DF RWY 10 approach) kontrolor usmeno izveštava pilota o QDM smerovima na kojima se nalazi i upuuje ga na prave. Od pilota se zahteva izuzetna koncentracija, zbog slika joje mora sebi da predoči u mislima, što je dosta naporna mentalna gimnastika.
Prilaz po radio-faru (NDB, odnosno Locator approach, primer Portorož RWY 15) preseliće nas na portoroški aerodrom. Nakon preletanja lokatora PZ na visina 2000ft, avion se, u kursu 308 stepeni spušta u jednoipominutnom odletu na 1500ft nadmorske visine (medjuprilaženje). U završnom zaokretu stabilizuje putanju na QDM u smeri 152 stepena i ponire do minimalne visine poniranja MDA (Minimum Descent Altitude) od 1140ft (završno prilaženje). Ukoliko do tačke ssa koje je moguče vizuelno završiti prilaz i sleteti (tzv. VDP ili Visual Descent Point) e ugleda pistu, započinje postupak za neuspelo prilaženje.
Prilaz po dva radio-fara (Double beacon approach, primer MOSTAR, NDB Lctr Rwy 34 approach) je za još jednu nijansu pouzdanija varijanta nepreciznog prilaženja. Posle obaveznog holdinga (koji kod prilaza za Mostarski aerodrom, služi za smanjenje visien) na minimalnoj visini čekanja od 4000ft, avion zauzima kurs završnog prilaženja od 002 stepena. Posle nadletanja radio-fara DNC na 3250ft nadmorske visine, sa gradijentom poiranja od 370 stopa po nautičkoj milji silazi do minimalne visine MDA (1810ft). Sve dodatne korekcije putanje vrši prema sledečem predajniku, lokatoru MA (odnosno održava QDM 002). Ukoliko i nakon njegovog nadletanja ne ugleda pistu, kreće u postupak za neuspelo prilaženje.
Prilaz po VOR-u i NDB-u (VOR NDB odnosno VOR Lctr Approach) koristi dodatne pogodnosti VOR-a, po čijem je radijalu održavanje pravca u završnom prilaženju jednostavnije i preciznije. U medjuprilaženju za Sarajevski aerodrom, avion na 4100ft i po radijalu 296 INBOUND (dakle na ruži VOR pokazivača selektovan je kurs 116 stepeni) preleče VOR stanicu KGL. Odatle po radijalu 116 i sa gradijentom poniranja od 340 stopa po nautičkoj milji, snižava do minimuma od 3530ft. Ukoliko ne ugleda pistu do unapred odredjene tačke (VDP!), pilot je obavezan da, najkasnije iznad lokatora IL (1,1 nm ispred praga 12), dalji let nastavi po proceduri za neuspelo prilaženje.
Prilaz po VOR-u i DME-u (VORDME approach) zahteva od pilota da, pošto u medjuprilaženju uspešno interseptuje završni kurs (odnosno radijal INBOUND), stepenasto ponire od fiska do fiksa. Svaka od ovih tačaka jasno je definisana DME rastojanjem od VOR/DME uredjaja. U proceduri na Pulskom aerodromu uključen je, zbog povoljnog položaja, i radio far PLA (NDB). Budući da VOR stanica ne leži u osi piste, već tik pored staze, pilot je u mogućnosti da pravac završnog prilaženja kontroliše i po QDR smeru na radio-kompasu.
Nakon pobrojanih nepreciznih, evo i i prvog PRECIZNOG INSTRUMENTALNOG PRILAZA. Trasira ga PARS (Precision Approach Radar System), sastavljen od dve komponente:
osmatračkog radara ASR (Airport Surveillance Radar) za detekciju udaljenosti i azimuta aviona -
i preciznog prilaznog radara PAR (Precision Approach Radar), sa kojeg kontrolor letenja dobija podatke o putanji poniranja sa stalnom vertikalnom brzinom (za aerodrom Aalborg (Danska), ugao ravni poniranja preciznog radara je 2,50 stepeni, a vertikalno propadanje za brzinu od 120kt je 539ft/min), sve do visine odluke.

Zgoraj je prepisano iz knjge Zoran Modli: Piste u noći, Beograd 1986. Kod vidiš, ni nikjer omenjeno, da pilot mora videti tudi tla razen na koncu prileta, ko mora ugledati pisto za pristanek. Kart iz knjige sicer nisem dodal, kar bi še pojasnile situacijo, ampak mislim, da se jih da dobiti na vACC Croatia, vACC Srbija, v najslabšem primeru pa se mi zdi, da se jih da celo na IVAO dobiti...
Kar se GPS approacha tiče pa ne vem, kako je stanje trenutno ampak glede na to, da naj bi imel preciznost +-10m, mam občutek, da ga lih za finalni approach ne bi uporabili. Za letenje na nivoju ni problema, ampak končni pristanek pa je po moje še vedno bolj po ILSu oz. MLS (Microvawe Landing System).
Vseeno pa bi lahko poprosili za kak komentar prave pilote, npr. Jerneja, Marka, Andreja Drobuna, Matjaža, Marka Pintarja... oz. kontrolorje letenja, Roberta in Kikija.

P.S.: Še kak linkec:
http://www.navfltsm.addr.com/ils.htm
http://stoenworks.com/Tutorials/ILS%20Approaches.html
http://stoenworks.com/Tutorials/IFR%2C% ... aches.html
http://stoenworks.com/Tutorials/IFR%2C%20NDB%20(ADF)%20Approaches.html
http://www.flightsim.com/cgi/kds?$=main ... vordme.htm
http://www.flightsim.com/cgi/kds?$=main/howto/ndb.htm
http://www.flightsim.com/cgi/kds/main/h ... nkpage.htm
Pozdravček,

_________________
Goran Brumen


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 06 Apr 2004, 10:22 
Odsoten

Pridružen: 16 Jul 2003, 13:12
Prispevkov: 936
Kraj: Medvode
Naporna mentalna gimastika ja :lol: Mja, res je, steza je pomembna, ne pa tla. :oops:

_________________
Tlačan v odhodu


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 06 Apr 2004, 18:54 
Odsoten

Pridružen: 01 Maj 2003, 20:01
Prispevkov: 391
Goran se je potrudil in prepisal tehnične značilnosti različnih priletnih procedur FINAL approacha.
GPS-guided approach je z ustrezno opremo dovoljen/možen, vendar ima minimume za non-precision approach. Višine so pa še zmeraj barometrske (in s tem tudi minimum descent altitude).
IFR teorija ja.. mentalna gimnasika, kakor je napisal kolega Modli :)

Lp,
Jernej


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 29 Jun 2004, 17:31 
Odsoten

Pridružen: 16 Jul 2003, 13:12
Prispevkov: 936
Kraj: Medvode
Evo, novi partner AVSIMa in odgovor na vsa taka in podobna vprašanja:
http://www.navfltsm.addr.com/

_________________
Tlačan v odhodu


Na vrh
 Profil  
 
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 29 Jun 2004, 18:26 
Odsoten

Pridružen: 11 Jan 2004, 02:34
Prispevkov: 126
UF,uf
ste se pa raspisal k ta velki.
Mislim, da Krištof ni glih mislil v svojem odgovoru da mora pilot skozi cel APP videti oziroma imeti kontakt s tlemi.
MLS je najbolje da kar pozabite, kakor da sploh ne obstaja. Namreč jaz sem imel leta 1986 diplomsko nalogo v Zagrebu na Letalski tehnični šoli na temo MLS in od takrat se ni prav nič spremenilo na bolje kar se tiče MLS-ja. Nisem 100% prepričan, da sploh kakšno letališče to sploh še uporablja (v tistem času sta bili opremljeni samo dve letališči na svetu).
Kar se tiče GPS app, načeloma letala uporabljajo ILS ravno zaradi minimumov, ki so pri ILS-ja kar za nekaj nižja...
NDB APP ali ILS APP ali VOR APP veliko debate ampak nikakor pa nič napisanega kje, kdaj, kako, zakaj.
Pred vsem morajo biti izpoljneni pogoji da se sploh certificirajo letališča za razne načine APPROACH-ov.
Če boste gledali razne karte letališč, boste opazili, da so VOR/DME app tam, kjer so VOR oddajniki postavljeni na enega od pragov stez ali nekje ob stezi (zato v Ljubljani VOR app ni).
ILS ni VOR/DME z dodanim G/S oddajnikom. ILS je sistem ki omogoča da letalo sprejema signal o smeri in kotu pristajanja.
1. ILS sistem deluje na frekvencah (108.00Mhz pa tja do izpod 112.00Mhz), VOR-i delujejo od 112 Mhz do 118MHz.
2. Če ste opazili, ko selektiraš freq za ILS naštimaš samo eno freq, ker je namreč freq G/S freq avtomatično "uparjena" z localizer freq.
3. LOC antena se nahaja na sredini in na drugem koncu steze kar pomeni, da je v LJU localizer antena za ILS 31 dejansko pred pragom 13.
4. G/S antena se nahaja ob stezi in v sredini TDZ (touch down zone)
5. predvsem je pa ILS sistem bolj občutljiv kakor VOR.
Veliko je bilo govora o MDA(minimum descent altitude):
ja je pomemben dejavnik pri instrumentalnem pristajanju samo ni pa edini. Če pogledate spodnji del kart boste videli, da je tam mnogo razno raznih podatkov(številk): klasa letal, visibility, RVR (Runway Visibility Range) in to so bistveni podatki, kdaj kateri Approach pride upoštev. Ne pa kakor je eden naših virtualnih kolegov podal izjavo, uh kako mi paše če je nizka baza tam nekje na 300m, pa enih 50metrov vidljivosti pol pa na te pogoje delati NDB app.?!
MDA je dejansko"samo" točka na kateri moraš imeti vizuelni kontakt z stezo.
Ja je IFR app mentalna gimnastika, ampak zame je predvsem mentalna gimnastika priprava na tak approach. Kar pomeni, da si je treba pred začetkom approacha v glavi ustvariti sliko approacha, ki ga misliš izvesti, ne pa sproti nekaj tuhtati čarati itd.(kakšno je vreme, vidljivost, kakšen bo G/A v primeru, da ga bo treba izvesti).
LP
Rajc


Na vrh
 Profil  
 
Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 7 prispevkov ] 

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]


Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov


Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu
Ne morete dodati priponk prispevkom

Išči za:
Pojdi na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group